" />
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Sosyal Ağlarda Takipçi Artırma Yöntemleri

10 ay önce
335 kez okundu
Sosyal Ağlarda Takipçi Artırma Yöntemleri

Sosyal Medya’da ister kurumsal ister kişisel bir hesap yönetiyor olun herkesin aklına ilk gelenlerden biri takipçi / beğeni sayısıdır. Sizinle ilgilenen insanların sayısını arttırmak için onlarca farklı ücretli ya da ücretsiz uygulama bulunuyor.

Ancak bu uygulamalarla elde edilen takipçiler genellikle sizin hedef kitlenizin dışında kaldığından istenilen etkiye ulaşamayabiliyor.

Organik takipçi önemli

Sosyal Medya’da aktif olan şirketler denince akla genellikle büyük şirketler geliyor. Halbuki içeriğin %95’ini oluşturan kesim küçük işletmeler ve kişisel hesaplar. Birçok küçük işletme yalnızca belirli bir çevreye ürün / hizmet satıyor.

İstanbul’un Avcılar ilçesinde iş yapan bir Cafe’nin Erzurum’da yaşayan biri tarafından Twitter’da takip edilmesinin Cafe’ye yararı oldukça cüzi olacaktır.

Üstüne üstlük o takipçiyi alabilmek için çeşitli uygulamalara para veriyorsa bir nevi parasını çöpe atmış olacaktır. Bu nedenle organik takipçi kazanmak her işletme için önemli.

Takipçi elde etme yöntemi

İşletmelerin dışında kişisel hesaplar da (Twitter ve Google+ üzerinde) daha çok takipçi elde etmenin peşinde. Daha çok takip edilmek demek daha çok sesinizin duyulmasını sağlayacaktır ve bu nedenle herkes daha çok takipçisi olmasını ister.

Peki direk olarak sizin düşüncelerinize ilgi gösteren, işletmenizi gerçekten önemsediği, sevdiği için takip edecek kullanıcıları nasıl elde edeceğiz? Bunun için bazı temel kurallar bulunmakta. Öncelikle içeriğinizi zengin tutmalısınız. Birçok kullanıcı ve işletme sosyal medyada içerik sıkıntısı çekmekte.

Takipçilerinizle neler paylaşabilirsiniz?

Sorulara cevap verin: Sosyal Medya’daki içeriğin %50’si aslında soru ve cevaplardan oluşur. İnsanlar sürekli olarak kişisel düşünceleriniz ya da işletmeniz hakkında sorular soracaklardır. Hiçbirini yanıtsız bırakmamalısınız.

Mutsuz birini gördüğünüzde müdahale edin. İnsanlar umursanmayı severler, akışınızda olumsuz bir tweet mi gördünüz? İşte size fırsat. O insanla takipleşmenizin hiçbir önemi yok, onun moralini düzeltecek, kendini iyi hissetmesini sağlayacak şeyler söyleyin.

Böylelikle sadık bir takipçi kazanmış olursunuz. Beyaz Saray @whitehousehesabından, mali politikalar konusunda dert yanan birine Youtube’dan bir şarkı göndermesi olay olmuştu. Bu tweet hala Beyaz Saray’ın 5500’ü aşan RT’siyle en çok etkileşim alan Tweeti. Onlarca haber sitesinde haber olmuş olması ise cabası.

İlginç olun: İnsanlar Sosyal Medya’da vurucu ve ilgi çekici anlatımları severler. Güzellik = Kitle imha silahı şeklinde bir tweet attığınızda insanların ilgisini üzerinizde toplayacaksınızdır.

Şok edin: En çok haber kanallarında gördüğümüz bu yöntem yıllardır başarısını defalarca kanıtlamıştır. Tabii ki olayı abartıp bal reklamlarıyla aynı sonucu paylaşmamaya dikkatte etmelisiniz.

Komik olun: Esprili paylaşımlar her zaman daha çok ilgi çekerler. Paylaşan hesabın hem daha samimi hem de daha zeki olduğu izlenimini bırakırlar. Bu nedenle kurumsal hesabınızla dahi okuyucuları güldürecek şeyler yazmaya bakın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.