" />
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Mutlaka okunması gereken 5 kitap

10 ay önce
261 kez okundu
Mutlaka okunması gereken 5 kitap

Mutlaka okunması gereken 5 kitap

Bazı yazarlar var ki tamda düşündüğünüzü sayfalara aktarmıştır. Yazana verdiği kadar okuyana da keyif veren kitapları sizler için sıraladık. Mutlaka bu kitapları okuyun.

Kürk Mantolu Madonna

Okunması gerekenler kitaplar listesinde ilk sırayı alacak bir yapıt olan Kürk Mantolu Madonnaromanını elinizden düşüremeyeceksiniz.

Mutlaka okunması gereken 10 kitap “Romanın başkarakterleri Maria Puder ve Raif Efendi‘dir. Raif Efendi içine kapanık, melankolik ve dış dünyaya uyum sağlayamamış bir karakterdir. Hayatı boyunca birçok şeye boyun eğmiş, haksızlığa uğradığında bile buna karşı koyamamıştır. Sevmediği bir kadınla evlenmiştir, bir ailesi vardır. Kendi hayatına kendi yön verememiş, başkalarının istediği bir insan olarak hayatını sürdürmüştür. Hayatında gerçekten yaşadığını hissettiği sadece bir anısı olmuştur ve bunu günlüğüne aktarmıştır.”

Kinyas ve Kayra

Başarılı Türk yazar Hakan Günday’ın ilginç isimler verdiği romanlarının her birinin müdavimi olacaksınız.

İki Türk gencinin Afrika’da başlayıp Amerika’ya sıçrayan, oradan Türkiye’ye uzanan, şiddet ve cinsellikle yüklü, hayatın kıyısında gezinen hayatlarını anlatan, Kinyas ve Kayra romanı yazarın yayınlanan ilk romanıdır. Türkiye’de türüne pek rastlanmayan yeraltı edebiyatı örneklerinden sayılmaktadır.

Mutlaka okunması gereken 10 kitap “Hiç uykum yok. Hiç uyuyamıyorum. Domuz gibi içiyorum. Ama gözlerimi kapalı bile tutamıyorum. Sabaha beş saat var. Annemi düşünüyorum. Nerededir şimdi? Aynada kendime bakıyorum bazen. Ve tek kelime etmesem bile vücudum yaşadıklarımı, hayattan ne anladığımı anlatmaya yetiyor. Sağ omzuma kendi çizdiğim kelebek, beğenmediğim için üzerine attığım çarpı işareti ve altında aynı kelebeğin bir Japon tarafından çok daha iyi işlenmişi. Sol dirseğimin iki parmak yukarısındaki kurşun yarası. Bileklerimdeki otuz dört dikiş. Medeniyeti bir aralar, herkes gibi yaladığımı kanıtlayan apandist ameliyatımın izi. Ve sırtımı çok, hızlı yaşlandım! Ancak hayattayım. Kayra, bir gün bana ‘Mutsutluğuna hiçbir çare aramıyorsun’ demişti.”

Körlük

Körlük, 1998 yılı ‘Nobel Edebiyat Ödülü’ sahibi Portekizli yazar Jose Saramago’nun son yıllarda yazdığı en etkileyici kitaptır. 

Mutlaka okunması gereken 10 kitap “Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken birdenbire körleşir. Tedavi için başvurduğu doktora da körlük bulaşır. Adamın yaşadığı körlük bir salgın hastalık gibidir ve bütün kente yayılmaktadır. Öldürücü değildir ancak tüm ahlaki değerleri yok etmeyi başarır. Toplum, görmeyen gözlerle cinayetlere, tecavüzlere tanık olur. Ayakta kalabilenler ancak güçlü olanlardır. Koca kentte, körlükten kurtulan tek kişi, göz doktorunun karısıdır. Portekiz edebiyatının en önemli yazarlarından olan Jose Saramago, bu çarpıcı romanında körlük olgusunu bir metafor olarak kullanmış, basit imgelere, sıradan sözcük oyunlarına başvurmadan, yoğun bir anlatımla, anlatıcının ve kahramanların konuşmalarını ortaklaşa bir monologa dönüştürerek, kurgunun evrenselleşebilmesi açısından kişilere ad vermeksizin liberal demokrasinin insanları sürüklediği sağlıksız ortamı olağanüstü bir ustalıkla yaratmıştır. “ Kitapın 2005 yılında sinamaya uyarlanmış aynı ismi taşıyan filminide izlemenizi tavsiye ederiz.

Küçük Prens

Tek solukta okunacak büyüklere eğlenceli hikaye romanı Küçük Prens.

Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943’te yayımlanan Küçük Prens hikayesi New York’ta bir otel odasında yazılmış olup; kitapta Exupéry‘nin çizimleri de yer almaktadır.

Mutlaka okunması gereken 10 kitap “Küçük Prens‘te bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan kitapta Küçük Prens’in ağzından Saint-Exupéry, insanların hatalarını ve aptallıklarını, büyüdükleri zaman unuttukları basit çocuk bakışını vurgular.”

Erken Kaybedenler

Türk romanına önemli eserler katan Emrah Serbest’in enerjik erkek çocuklarının dünyasına değindiği Erken Kaybedenler, yoldan çıkmış bir neslin manifestosu…

Mutlaka okunması gereken 10 kitap “Ankara polisiyeleriyle tanıdığımız Emrah Serbes, bu defa direksiyonu kırıyor ve edebiyatımızda pek de işlenmemiş bir başka meseleye el atıyor. Erkek çocukların enerjik, hüzünlü, alengirli dünyasına giriyoruz.
Baba çalışıyor, anne ev hanımı, muhafazakârlığın kalesi…İşçiler, yoksullar, teyzeler, abiler… Kolay ağlayan sert adamlar… Taşra seyrekliği, mahallenin kalabalığı… Kıskanç, gururlu, saf ergenler… Emrah Serbes, çabuk öfkelenen, kolay vazgeçen, baştan çıkmış erkek çocukları konuşturuyor… Kederli, insana dokunan komik hikâyeler bunlar…”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.