" />
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bu Yiyeceklerden Uzak Durun. Kansere En Çok Neden Olan 5 Gıda

10 ay önce
253 kez okundu
Bu Yiyeceklerden Uzak Durun. Kansere En Çok Neden Olan 5 Gıda
1. Sosisli sandviç 
Zira içinde çok fazla nitrat vardır.Kanser koruma koalisyonu,çocukların ayda 12 adetten fazla sosisli sandviç yememelerini önermektedir. Sosisli sandviçsiz yapamıyorsanız,sodyum nitratsız yapılan cinsini satın alın.
 
2. İşlenmiş et ve domuz pastırması 
Sosisli sandviçte,domuz pastırmasında ve diğer işlenmiş etlerde bulunan aynı yüksek sodyum nitrat aynı şekilde kalp hastalığı riskini yükseltir.Domuz pastırmasında doymuş yağın aynı şekilde kanserde payı olur.
 
3. Yağda kızarmış şekerli çörek veya lokma
Lokmalar kansere yol açan çiftli dertlerdir. Birincisi, bunlar beyaz undan,şekerden ve hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıda kızartılır. Bunlar, belki de kanser riskini arttırmak için yiyebileceğiniz en kötü yiyecektir. 
 
4.Kızarmış patates 
Lokmalar gibi,kızarmış patates de hidrojene yağdan yapılır,sonra yüksek ısıda kızartılır.  Bunlar ayrıca,kızarma işlemi sırasında ortaya çıkan ve kansere neden olan akrilamid maddesini de içerir.Bunlara “French fries” değil, “kanser fries” olarak çağırılmalıdır.
 
5.Cips, kraker ve kurabiye, bisküvi
Tümü genellikle beyaz un ve şekerden yapılır. Etiketinde “trans yağlar içermez” yazılı olsa bile,genellikle az miktarda trans yağ vardır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.