" />
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Biberiye çayının faydaları nelerdir?

10 ay önce
280 kez okundu
Biberiye çayının faydaları nelerdir?

Biberiye baharat olarak kendine mutfaklarda büyük bir yer edinmiştir, özellikle de Akdeniz mutfağının vazgeçilmezidir. Güzel kokusu sayesinde çorbalarda ve kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Geleneksel olarak biberiye, tedavi edici özellikleri nedeniyle şu şekillerde kullanılmaktadır:

 • Hafızayı geliştirmek
 • Kas ağrılarını ve spazmları rahatlatmak
 • Sağlıklı saç uzamasını sağlamak
 • Dolaşım ve sinir sistemine yardımcı olmak

Yapılan çalışmalarda, biberiyenin çok güçlü bir antioksidan olduğu göze çarpmıştır. Bu antioksidan özellik vücuda giren ve hücre çeperine zarar veren, DNA’yı deforme eden; sonucunda ölüme bile neden olabilen partiküllerin etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır. Yine yapılan çalışmalar, biberiyenin yağının bakteriler ve enfeksiyonlarla mücadele etmede çok güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Tabi ki şimdilik bu etkilerin insanlar üzerinde de aynı şekilde etkili olup olamayacağı tam olarak bilinememektedir. (1)

 

biberiye çayının sağlığa faydaları

Biberiye çayının sağlığa faydaları

Güçlü bir antiinflamatuar ve antioksidandır: Biberiye çayının bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalar ise, biberiyenin müthiş bir antioksidan kaynağı olduğunu ortaya koymuştur ve bu nedenle de, zararlı partiküllerin etkisiz hale getirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Sindirim sistemine iyi gelir: Avrupa’da biberiye genellikle hazımsızlığın tedavisine yardımcı olması için kullanılmaktadır. Almanya’da yapılan bazı çalışmalar ise, biberiye çayının dispepsi(karındaki devamlı ağrı) hastalığının tedavisinde etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Ancak bu bilgiyi tam olarak onaylayacak bilimsel bir kanıt henüz bulunmamıştır.

Hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirir: SAG tarafından yayınlanan, Psikofarmakoloji Tedavisi Gelişmeleri’nin araştırmalarına göre; biberiye çayı kan düzeylerine etki edebildiği için zihinsel ve bilişsel yeteneklere pozitif bir etki katkı sağlayabilmektedir.

Beyin sağlığına iyi gelir: Bilim adamları biberiyenin beyin için de oldukça faydalı olduğunu bulmuştur. Biberiyenin sahip olduğu karnosik asidin, beyin sağlığına zarar verebilecek tehlikelerle savaştığı ortaya konmuştur. Cell Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre; karnosik asit, Alzheimer ve benzeri hastalıklara neden olan beta amiloid kaynaklı tehlikelerle mücadele etmektedir.

Beynin yaşlanmasını önler: Japonya’da Kyoto Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, biberiye, beynin çabuk yaşlanmasını engelleyebilecek özelliklere sahip bir bitkidir.

Kanserle mücadele eder: Radyasyon Onkolojisi Raporlarında yayınlanan bir araştırmaya göre, ham etanolik biberiye özünde (RO) diferansiyel anti-proliferatifler bulunmuştur. Bu özelliğin etkisi ise, lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde olmuştur. Biyoteknoloji ve Biyokimya dergilerinde yayınlanan bir başka çalışmada ise, biberiyenin hem güçlü bir antiinflamatuar olduğu hem de kanserle mücadele edebildiği vurgulanmıştır.

Buna ek olarak, Gıda Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre, kıymanın içine biberiye ekstresi eklendiğinde kansere neden olan zararlı maddeler yok edilebilmektedir.

Maküler dejerenasyona karşı korur: Stuart A. Lipton, M.D. , Ph.D. tarafından yönetilen Araştırmacı Oftalmoloji ve Görsel Bilim Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, biberiyenin sahip olduğu karnosik asit bileşeninin göz sağlığına olumlu bir etkisi olduğu vurgulanmıştır. (2)

Yaşa bağlı olarak gelişen zihinsel gerileme için: Yakın zamandaki bulgular 750 mg toz haline gelmiş biberiye yaprağını domates suyu içine katıp içmenin geçkin yaştaki sağlıklı kişiler için hafızayı geliştirmede hızla etki ettiği görülmüştür. Aynı zamanda aşırı dozda (150-6000 mg) tüketimi de yine hafızada olumsuz sonuçlara yol açmıştır. Yine aynı çalışmalar biberiye aroma terapisinin kaliteyi artırdığı fakat hafızanın hızına etki etmediği gözlenmiştir.

Saç dökülmesi için: yakın zamandaki çalışmalar gösteriyor ki biberiye yağı lavanta, dağ kekiği ve cedar ağacı yağıyla ile kullanıldığında kafa derisini tedavi ediyor ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlıyor.

Strese karşı: Araştırmalar biberiyenin hoş koku tedavi özelliğinin endişeyi azalttığını ve stresi kişiden uzaklaştırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Biberiye ve lavanta yağı nabız atışını yavaşlatmaktadır fakat bu kan basıncı için değildir. Diğer araştırmalar sınav gibi stresli durumlarda bileğe sürülen biberiye yağının stresi ve endişeyi azalttığı gözlemlenmiştir.

Kireçlenme, romatizma, eklem iltihabı ve ağrıları için: biberiye, şerbetçi otu gibi oleanolic asit içeren takviye bitkilerin kireçlenme, romatizma ve eklem ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir. (3)

Antibakteriyel: Biberiyenin sahip olduğu bileşenler antiinflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özellikler sunmaktadır. Doğal bir ot olan biberiye birçok kişi tarafından antibakteriyel ve antiviral olarak tercih edilmektedir. Biberiye, hasarsız bir şekilde zararlı bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca biberiyenin tüketilmesi, mantar enfeksiyonlarına ve özellikle de Candida hastalığına karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Rosmarinik asit biberiye dışında kekik, keklik otu ve nane içerisinde de bulunmaktadır.

Kas ağrıları için: Biberiyenin yaprakları genelde kas ve bilek burkulmaları sonucu oluşan ağrıları dindirmek için doğrudan cilde uygulanarak kullanılmaktadır. (4)

Biberiye çayı tarifi

 • 1 çay kaşığı biberiye
 • 1 buçuk su bardağı kaynamış su

Biberiyeyi çayı biberiye bitkisinin durumuna bağlı olarak 5 dakika ya da daha fazla bir süre kaynamış su içinde bekleterek demleyin. Biberiye çayını lavanta ve dağ kekiğiyle beraber karıştırarak da hazırlayabilirsiniz. (5)

Saç uzatmak için biberiye çayı tarifi
 1. 4 su bardağı kaynamış suyu bir kaba boşaltın.
 2. Biberiye ekleyin ( taze biberiye yaprakları, kuru biberiye yaprakları ya da biberiye yağı olabilir)
 3. İyice karışmaları için en fazla 30 dakika bekletin, oda sıcaklığında olması iyi olacaktır. Dilerseniz bir gece önceden yapıp bekletebilirsiniz.
 4. Banyo sırasında durulama için kullanın.
 5. Çok az sirke de ekleyebilirsiniz. (6)
Limon otu, biberiye ve kekik çayı
 • 1 adet uzun biberiye dalı
 • 2 adet uzun kekik dalı
 • 1 adet limon otu sapı
 • 4 bardak kaynamış su
 1. Biberiyeyi, kekiği ve limon otunu ölçüsü 1,5 litre olan seramik ve kapaklı bir çaydanlığa koyun.
 2. Kaynamış su ekleyin, iyice karıştırın ve tatların iyice karışması için 5 dakika kadar bekletin; sonrasında servise hazır olacaktır. (7)
Zencefilli biberiyeli çay tarifi

Malzemeler:

 • 1 bardak sıcak su
 • 4 1/8-inç dilim taze zencefil
 • 1 küçük dal taze biberiye
 • 1/2 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: Sıcak suyu fincana dökün. Ardından taze zencefil, biberiye ve balı ekleyin. Bal eriyene kadar karıştırın. 5 dakika boyunca demlemeye bırakın. Dilerseniz çayınızı süzün ya da daha yoğun lezzet için yudumlarken içinde bırakın. Tarif 1 porsiyon içindir. (8)

Baş ağrıları (migren) için biberiye çayı

Baş ağrılarını gidermek için piyasada çok fazla ilaç vardır fakat bu ilaçlar var olan ağrıyı maskelemekte ve ardından başka yan etkiler göstererek ağrıyı devam ettirmektedir. Biberiye çayı beyne giden kan akışına etki ederek problemin odak noktasının tedavi edilmesine yardımcı olur. Doğadan gelen bu bitki, migrenin çoğu zaman sebebi olan stres ve kaygıyı azaltarak vücutta rahatlama sağlamaktadır. (9)

Biberiyle ile kilo verme

Biberiye yüzyıllar boyunca tedavi edici bir baharat olarak kullanılmıştır. Almanya tarafından sindirime yardımcı bir bitki olduğu onaylanmıştır. Nestle Araştırma Merkezi’nin yaptığı bir çalışmaya göre, biberiye kilo almayı engelleyebilmektedir. Bunun nedeni muhtemelen biberiyenin içerdiği yağ yakıcı özelliğe sahip enzimlerdir. Bu enzimler kilo almayı önlemektedir. Biberiye tokluk hissi yaratmakta ve daha geç acıkmayı sağlamaktadır. (10)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.