Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

1 Hafta Şekeri Bırakırsanız Ne Olur? Şekerin Zararları ve Bırakmak İçin 15 Neden

10 ay önce
309 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 3 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Aşırı şeker tüketimi sağlığınızı ciddi derecede etkileyebilir. Her geçen gün şekerin zararları, şekerin sebep olduğu hastalıklar, şekeri bırakmanın faydaları ile ilgili yeni şeyler öğreniyoruz. Peki fazla şeker tüketimi vücudumuza ne gibi zararlar veriyor, şeker tüketiminin zararları nelerdir? Şeker tüketmemek mümkün değil ama fazla şekeri bırakmak, ya da bırakamıyorsak bile şekeri azaltmak bir çok konuda oldukça işe yarayacaktır. Şekeri Bırakmak ya da Azaltmak İçin 15 Neden ve Şekerin Zararları videomuzla sizleri bu konuda bilgilendirmek istedik.
Bilindiği gibi fazla şekerin zararları kalp krizi, yüksek tansiyon, alzheimer, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları gibi kabarık bir liste ile karşımıza çıkıyor. En çok bilinenleri şeker hastalığı, diyabet, gizli şeker olsa da; fazla şeker kullanmanın bunların yanı sıra cilt, beyin, uyku, ruh durumumuz, gözlerimiz, kilo kontrolü ve bağışıklık sistemi üzerinde bile etkileri vardır.
Bu videomuzda fazla şekerin zararlarına değinip, şekeri bıraktıktan sonra 1 hafta içinde vücudumuzda ne gibi değişikliklerin olacağını, şekeri bırakmanın ya da şeker tüketimini azaltmanın faydalarını, şekeri bırakmanız için 15 nedeni sizlerle paylaşacağız.
Şekeri Bırakmak ya da Azaltmak İçin 15 Neden ve Şekerin Zararları videomuzla karşınızdayız.

Nefesiniz tazelenir
Şeker sadece diş ve diş eti rahatsızlıklarına, çürüklere yol açmaz. Aynı zamanda ağzınızdaki bakteriler için de en büyük besin kaynağıdır ve bu şartlarda oldukça hızla üreyip çoğalabilirler. Bu da ağız kokusu ve kötü bir nefes kokusuna yol açar. Şeker aynı zamanda akciğer problemleri ile de ilişkilidir, şeker alımını azaltmak astım semptomlarının azalmasına da yardımcı olacaktır.

Alzheimer riskiniz azalır
Beynimizde brain derived neurotropic factor, kısaca BDNF denilen bir kimyasal vardır. Bu kimyasal, beyin hücreleri arası bağlantılar kurmak ve hatırlamak, hatıra ve anıların oluşması gibi konularda rol oynar. Aşırı şeker kullanımı ise bu kimyasalın azalmasına sebep olur. Dolayısıyla insanda Alzheimer hastalığına yakalanma eğilimi artar.

Cildiniz gençleşir
Şekerin inflamatuvar etkisi olduğu bilinmektedir ve bu inflamasyon etkisi akne ve sivilce oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla şekeri azaltmak akne, sivilce ve siyah noktaların da azalmasına yol açacak ve daha temiz ve genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Kalp Krizi riski azalır
Aşırı şeker tüketen insanların kalp krizi geçirme riski, daha az tüketen insanlara göre daha fazladır.
Başka bir önemli olay ise, şeker alımını azaltmak insulin seviyenizi, kalp atışınızı, tansiyonunuzu da düzeltecek, kalp ve damarlarınızın daha az yorulmasına olanak sağlayacaktır.

Kötü Kolesterolünüz azalır
Fazla şeker tüketen insanlarda kötü kolesterol ve kan yağı artar. Bu da damar tıkanıklığına yol açar ve ciddi kalp ve sağlık problemlerine yol açabilir. Şekeri azaltarak bu tehlikelere karşı önlem almış olursunuz.

Şeker hastalığı riski azalır
Çok fazla glikoz tüketimi yüksek insulin direncine yol açar. Nedir bu insulin direnci? Vücudun aldığı fazla glukoz artık hücrelerinize giremez, dolayısıyla kanınızda yani dolaşım sisteminizde kalır. Bu da prediyabet de denilen gizli şeker hastalığına yol açar. Sonrası ise diyabet yani şeker hastalığı.

Daha hızlı kilo verirsiniz
Çok fazla şeker, özellikle de fruktoz tükettiğinizde daha çok yemek yemeye meyilli olursunuz. Pankreas daha fazla insulin üretmeye zorlanır. Bu da sindirim ve kiloyu kontrol altına alan diğer hormonların vücudu dengeleyebilmesini engeller. Olmadık zamanlarda açlık sinyallerinin beyninize gitmesinin sebeplerinden biri de budur.

Daha az hasta olursunuz
Bağışıklık sistemi de şekerin zararlarından nasibini alıyor. Bizi virus ve bakterilerden koruyan beyaz kan hücreleri de denen akyuvar yani lökositlerin etkinliği glikoz ve fruktoz gibi basit şekerler ile oldukça düşmektedir. Bu da daha fazla hasta olmanıza yol açar. Şekeri azaltarak bağışıklık sisteminizi bu zarardan koruyabilir, doktora ve dişçiye sık gitmekten kurtulabilirsiniz.

**************************************************************************************************************************

“Videolarımın kopyalanması ve başka hesaba yüklenmesi yasaktır.”

İletişim için no10contactus@gmail.com adresine görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Bilgi mutluluktur, paylaştıkça büyür. Videolarımızı paylaşmanız, yorum yapmanız ve kanalımıza abone olmanız devamlılığımız için çok önemli. Herkese iyi seyirler.

Kullanıcı
Kanalda toplam 451 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.